Kimdir? Neden Tutuklanmıştı?

Metin Kaplan Kimdir? Neden Tutuklanmıştı?
16 Kasım 2016, 11:05

Almanya'da “Anadolu Federe İslam Devleti” isimli bir örgütün kurucusu olan Cemalettin Kaplan'ın oğlu 2004 yılında Almanya'dan Türkiye'ye iade edilmişti.

Metin Kaplan, Cemaleddin Kaplan'ın oğlu ve Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) isimli örgütün lideri. Almanya'nın Köln şehrinde ikamet eden , Almanya tarafından Türkiye'ye iade edilmiştir. 20 Haziran 2005 tarihli mahkeme kararıyla "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

12 Ekim 2004´de Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen ve o tarihten bugüne cezaevinde bulunan Metin Kaplan, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle, doktorların tedavi edilmesi yönündeki raporlarından sonra serbest bırakıldı.

Belkıs Kaplan'ın geçmişteki açıklaması:

"Bu nasıl terör örgütü ise, ortada ne bir silah var, ne silahlı eylem var. Eşimin fikir suçundan başka hiç bir suçu yoktur. Almanya'da 4 sene 2 ay, Türkiye'de ise 8 senedir cezaevinde bulunuyor. Eşim katil değil, eşkiya değil, hırsız değil, silah ve esrar kaçakcısı değil, hele hele terörist hiç değil... Müslüman hiç bir zaman terörist olmaz ve olamaz! Vatan haini ve millet düşmanı da değiliz! Bizi vatansız ve bölücü diye tanımlayanlar, önce kendi geçmişlerine baksınlar! Eşimin düşüncelerini ve savundukları değerleri beğenmeyebilirler, kabul etmeyebilirler, ama sadece bu düşüncelerinden dolayı kendisini kamuoyuna terörist ve vatan haini olarak göstermeye kimsenin hakkı yoktur!" dedi.

Etiketler Metin Kaplan
BİZE ULAŞIN