Enis Berberoğlu neden tutuklandı?

Enis Berberoğlu neden tutuklandı?
15 Haziran 2017, 09:51

15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'ye, devlet sırlarını sızdıran CHP'li Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

19 Ocak 2014'de Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren MİT tırları, FETÖ üyesi Savcı Aziz Takçı tarafından durduruldu. Takçı yetkisi dahilinde olmamasına rağmen tırlarda arama yaptı. FETÖ üyesi savcı, arama sırasında çekilen video kayıtlarını terör örgütüne servis etti.

FETÖ elinde bulunan ve devlet sırrı olan bu görüntüler, dokunulmazlığı olduğu gerekçesiyle CHP'li Milletvekili Enis Berberoğlu'na verildi. 27 Mayıs 2015'de Enis Berberoğlu, bu görüntüleri FETÖ işbirlikçisi Can Dündar'a verildi.

29 Mayıs 2015'te Can Dündar bu görüntüleri Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı Cumhuriyet'te yayınlandı. MİT tırlarının durdurulmasından sorumlu FETÖ üyesi savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takcı, Özcan Şişman ile Yaşar Kavalcıklıoğlu mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte eylemlerinden dolayı meslekten ihraç edildi.

Bu savcılar "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçuyla tutuklandı.

FETÖ propagandası yapan ve örgütün amaçları dahilinde hareket eden Can Dündar ise yargıdan kaçıp Almanya'ya sığındı. Son olarak Enis Berberoğlu, "devletin gizli kalmasını gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksatıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak ceza "failin geleceği üzerindeki olumsuz etkileri" göz önüne alınarak 25 yıla indirildi.

BİZE ULAŞIN