Türk-Suudi ilişkilerinde G20 altın fırsat olacak

Türk-Suudi ilişkilerinde G20 altın fırsat olacak
13 Kasım 2015, 10:18

G20 Zirvesi, Türk-Suudi ilişkilerinin geliştirilmesine sahne olacak. Son 10 yılda 5 kat artan ticaret hacminin daha da ivme kazanması bekleniyor

Bu hafta sonu Antalya'da gerçekleşecek olan G20 toplantısı, Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesinde altın fırsat olacak. Zirvenin, iki ülke arasındaki ilişkinin politik, ekonomik ve güvenlik seviyelerinde daha stratejik ve çeşitlendirilmiş bir düzeye taşınmasında anahtar rol oynayacağı belirtiliyor. Türk- Suudi ticaretinin son 10 yılda artarak ilerlediğini belirten yetkililer, "Yatırımların karşılıklı korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi antlaşmasının imzalanmasını takiben, 2004'te 1.1 milyar dolar olan ticari hacim 2014'te 5.4 milyar dolara çıktı" dedi. G20'ye katılan Suudi delegasyonundaki isimlerin, Türkiye'ye verilen önemi gösterdiğini de vurgulayan kaynaklar, "Suudi Ekonomik Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Kralın sırdaşı olan İkinci Veliaht Prens Mohammad Bin Salman da zirveye katılacak. Bin Salman, ekonomi ve savunma alanlarındaki her toplantı için çok önemli bir katılımcı" ifadelerini kullandı.

ZİRVE GÜÇLENDİRECEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mart ayında düzenlediği Suudi Arabistan ziyaretinin önemine vurgu yapan kaynaklar, şunları anlattı: "İki lider söz konusu ziyaret esnasında politik, ekonomik, güvenlik, savunma ve halklar arasındaki mübadele düzeyinde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine karar vermişlerdi. Zirve bunu daha da geliştirebilir."

ZİRVEYE ÜST DÜZEY KORUMA
Türkiye'nin dönem başkanlığında hafta sonu Antalya'da gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi'nde üst düzey koruma sağlanacak. Dünyanın en güçlü 20 devlet ve hükümet başkanının Antalya'da olması emniyet, istihbarat ve askeri harekete geçirdi. Üç kurum birbiriyle koordineli bir şekilde çalışacak. Belek'te siber güvenliğe kadar her türlü tedbir alınırken, asker kara, hava ve denizden bölgeyi koruyacak. Etkili füze sistemlerini bölgeye konuşlandıran asker, gerektiğinde müdahale de edilebilecek. Denizden de üst düzey korumanın sağlanacağı zirvede görevlendirilecek fırkateyn Antalya açıklarını geniş bir şekilde kapsama altına alacak. Öte yandan her türlü elektronik harp sistemine karşı jammerlar devrede olacak. Sahil Güvenliğe bağlı hücum botları ve özel timler de bölgede devriye görevi yürütecek. Karadan ve denizden alınan güvenlik tedbirlerinin yanı sıra insansız hava araçları (İHA) gece gündüz bölgeyi kontrol altında tutacak.

BİZE ULAŞIN