New York soruşturması eski bilgi işlemden

New York soruşturması eski bilgi işlemden
26 Mart 2016, 13:13

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın, “New York şubelerindeki inceleme eski bilgi işlem sisteminden. Kara para ile ilgili bir şey değil” dedi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, New York Fed'in Ziraat Bankası New York şubesinin incelendiği ile ilgili haberler gördüğünü belirterek incelemenin kara para ile igisinin bulunmadığını söyledi. 13 şirket ve 25 bireysel hesaptan oluşan şubenin teknolojisini yenilemediği için Fed tarafından uyarıldığını dile getiren Aydın, sonrasında ise bu dönüşümün sağlandığını ve sorunun ortadan kalktığını ifade etti.

TEKNOLOJİMİZİ YENİLEDİK
Fed'in kuralları gereği bilgi işlem sistemlerinin müşterileri tanımaya uygun olması gerektiğini anlatan Aydın "Fed bize bu bilgisayar sistemi ile müşterini tanıyamazsın bilgisayar sistemini yenile demiş. Bizim şubede 13 ticari 25 bireysel hesap olduğu için bu dönüşümü şube bizden önce yapmamış. 2013'te Fed yeniden incelemeye gelmiş ve bizi uyarmış.
Biz de özür dileyerek teknolojimizi yeniledik.
Fed de kabul etti. Olay bundan ibaret. Kara parayla ilgili değildir" dedi.

KREDİ ZİMMETİ BİR TEK BİZDE VAR
Aydın özellikle bankacıların maruz kaldığı risklere değinerek "Dünyanın hiçbir yerinde bankacılar Türk bankacıların karşı karşıya olduğu risk ile karşı karşıya değil.
Kredi zimmeti gibi bir risk hiçbir yerde yok" diye konuştu.
Türkiye'de milli gelirin 20 bin doların üzerine çıkartılmasının şart olduğunu vurgulayan Aydın şunları söyledi: "Risk ve kârlılığın iyi yönetilmesini istiyoruz. Kredi zimmeti bir tek bizde var. A, B firmasına kredi yaptık. 20 sene krediye hiçbir şey olmadı. Ana para kadar faiz de tahsil ettik.
21'inci sene bir şey oldu, hem krediyi alan hem krediyi veren 160. madde. Halen bu madde değişmesin denilen bir regülasyonda hangi rekabet avantajından söz edilir?
Riskin tarif edilmesi lazım. Sağlamız, güçlüyüz ama dünyanın en büyük 35 bankasının her birinin bilanço büyüklüğü, sektörümüzün bilançosundan daha büyük."
BİZE ULAŞIN