Bakan Albayrak Dünya Enerji Kongresinin açılış konuşmasını yaptı

09 Ekim 2016, 12:59

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bugün İstanbul'da 23'üncüsü gerçekleşen Dünya Enerji Kongresi'nin açılış konuşmasını yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bugün İstanbul'da 23'üncüsü gerçekleşen Dünya Enerji Kongresi'nin açılış konuşmasını yaptı. Albayrak Şemdinli'den şehit haberlerinin geldiği bir günde yapmak zorunda kaldığı açılış konuşmasını "Barış için enerji", "Barış için paylaşım" sloganları üzerine inşaa etti.

İşte Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

85 ülkeden 265 konuşmacının 60 toplantı üzerindeki buluşmasıyla çok verimli bir süreci başlatıyoruz. Barış ve huzura önemli katkılar sunacak bu gibi uluslararası organizasyonu önemsiyoruz. Ve umuyoruz ki taraflar, bütün paydaşlar "barış için paylaşım" ilkesine büyük bir katkıda bulunacaklardır. Enerji paydaşlarını bir araya getirerek adil bir küresel geleceğin inşaa edilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyoruz.

TÜRKİYE HEP GÜVENİLİR BİR PARTNER OLMUŞTUR

Türkiye coğrafi bir terimin çok ötesinde batı ve doğuyu birbirine bağlayan sadece bir kara parçası değildir. Bir enerji köprüsü de kurmaktadır. Jeopolitik konumu, "Avrupa'nın enerji ve arz dinamiği, güvenliği Türkiye'den Başlar" sözünü doğruluyor. Bölgesel barışın ve huzurun oluşmasına her zamankinden daha fazla özveri, barış ve istikrarın kaynağı olarak bugüne kadar yürütülen enerji zirvelerinde her zaman güven veren bir partner olmuştur.,

Bu toplantıların dünya ekonomi ve enerji piyasalarına, bölgesel ve küresel barışa olumlu katkı yapacağına inancımız tamdır. Katılımcılara, basın mensuplarına teşekkür ediyorum.

BİZE ULAŞIN