Şehit kime denir?

Şehit kime denir?
18 Nisan 2013, 18:25

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı "Hüseyin Çelik, Özal şehit sayılsın" dedi. Peki şehit kime denir?

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik "Eğer Turgut Özal zehirlenerek öldürülmüşse bana göre şehittir" dedi. Gözümüz buradaki 'şehit' kelimesine takılınca şehit kime denir sorusunun peşine düştük.

Neredeyse her ölen şehit sayılıyor!
Konuyla ilgili sorularımızı Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu'na yönelttik. İşte "Şehit kime denir?" sorusuna Kırbaşoğlu'nun cevabı: "Önce bu sorunuz icin sizi tebrik etmek gerektiğini ifade etmeliyim. Tek kelimeyle "Şehit" İslam dini uğruna ve Allah yolunda - bilhassa savaşlarda - hayatını kaybedenlere verilen bir nitelik olup Kur'an'da da bu anlamda kullanılmıştır. Buna rağmen birtakım rivayetlerden hareketle ishalden ölenlerin bile şehit sayıldığına dair bir anlayış da İslam kültüründe mevcuttur. Ancak bu rivayetlerin ciddi bir biçimde özellikle de Kur'an-ı Kerim'in ışığında bir incelemeye muhtaç olduğunu da soylemek gerekir.Kesin olan şu ki sizin de isabetli bir sekilde farkettiğiniz gibi artık neredeyse her ölenin şehit sayıldığı bir şehitlik enflasyonuyla karşı karşıya bulunmaktayiz. Bu gibi durumlarda ölenleri gerçek anlamda sehit olarak kabul etmek tabii ki mümkün de değil doğru da degildir.Tekrar ifade edelim ki Kur'an'a göre şehit sadece Allah yolunda öldürülenlerden ibarettir."

AHİRET ŞEHİDİ

Şehitlik mertebesi ile ilgili araştırma yaparken bir diğer başvuru kaynağımız Doç. Dr. Hayrettin Karaman'ın web sitesi oldu. Karaman sitesinde şehit tanımını epey detaylandırmış. İşte Karaman'ın cevabı:

Fıkıh kitaplarında şehidler üç kısma ayrılmıştır:

1. Dünya ve ahiret şehitleri (dünyada yıkama, kefenleme, namaz ve defin bakımından, ahirette ise o aleme mahsus nimetler ve ödüller bakımından şehit muamelesi görenler): Bunlar, Allah'ın sözü (dini, hükmü) en üstün ve hakim, inkarcıların sözü de en aşağıda olsun diye savaşan, hiçbir dünya menfaatini amaçlamayan, düşmana arkasını döndüğünde (kaçarken) değil, taarruz ederken, savaşırken ölenlerdir.

2. Dünya şehidi: Meşru olmayan maddi menfaat elde etmek, şöhret ve şan sahibi olmak, gösteriş yapmak gibi dünyalık amaçlar için savaşırken ölenler. Bunlara dünyalılar şehid muamelesi yaparlar ama ahirette bu rütbeden mahrum olur.

3. Ahiret şehidi (Dünyadaki işlemlerde değil, ahirette şehid muamelesi görecek olanlar): Savaşta olmadan, haksız yere (hakkını savunurken, zulmen) öldürülenler, tedbir aldığı halde salgın hastalıklarda ölenler, deniz kazasında boğularak ölenler, gurbette ölenler, ilim elde etme çabasında iken ölenler, çocuk dünya getirirken ölenler bu kısmın örnekleridir."

şehit tarifinde hakkını savunurken, zulmen öldürülenlere dünya şehidi deniyor. Dolayısıyla şiddet mağruz kaldıktan sonra öldürülen kadınların şehit sayılmasına bu açıdan bakmak mümkün.

Şehit dendiğinde ilk akla gelen ise elbette askerlik görevini yaparken şehit düşenler. Peki ya askerliğini yapan kişi ateist ise? Bu da akıl karıştıran sorulardan. Şehitlik mertebesinin şartları ve ateist şehit sayılır mı sorularının cevaplarını da ve 'e yönelttik.

"HANGİ DİNDEN OLURSA OLSUN ŞEHİTTİR"


Prof. Dr. Zekeriya Beyaz

"Hangi dine mensup olursa olsun, nöbete giden, askere giden, bu vatanın, camimizin, çocuklarımızın, namusumuzun, milletimizin korunması için fedakarlıkta bulunan ve o esnada ölen kişi şehittir. İmanı ayrı konu. Onun mükafatını Allah verir. O Allah yolunda öldürülen kimsedir, şehittir, gerisi Allaha aittir.

Allah yolunda öldürülenler şehit olurlar. Canını korurken öldürülen şehittir. Malını korurken öldürülen şehittir. Namusunu çocuklarını korurken öldürülen şehittir. Allah yolunda kavramını çok geniş şekilde kullanmak zorundayız. Yani Allahın rahmetini kısıtlama, cimri davranma bize mi düşer.

Bir kişi askerdeyken uyurken ölse dahi şehit olur. Bir kişi evinden ayrılıp askeri birliğe doğru yola çıktığı an artık o kendi şahsı için çalışmaktan, kazanmaktan çıkmış, devlet, vatan yani camideki ezan adına, Allah'ın sayısız nimetlerini koruma yolunda bekçiliğe soyunarak yola çıkmıştır. Ve tekrar o eve girinceye kadar ne tür bir kazaya uğrarsa uğrasın öldüğü vakit o kişi şehittir.

Namazını kılmamış, dua etmemiş bunları bırakın, onlar Allah ile kendisi arasındaki ayrı konu. Bize düşen, Kuran-ı Kerim'in yorumundan çıkan budur. Allah'ın yolu deyince hemen aklımıza namaz oruç gelir. Hayır, askerin nöbet beklemesi kılınan namazların nöbetini beklemesidir. Eğer askerlik olmasa ne din kalır, ne iman kalır, ne de namus kalır. İstilaya uğranır."

"ATEİST ŞEHİT KABUL EDİLEMEZ"


Doç. Dr. Ramazan Biçer
Şehitliğin tek koşulu, kişinin ateist olmamasıdır. Askerlik görevini yapan bir kimsenin ateist ise şehit kabul edilemez. Vatani görevinde samimi olduğu sürece ve Müslüman bir ülke için savaşırken ölürse şehitlik sevabı ümit edilir. Şehitlik aynı derecede değildir. Her şehide aynı derecede sevap verilmez, yani şehitliğin de dereceleri vardır.
Eşit sevaba nail olmayabilir, dolayısıyla ahirette aynı ödülü almaz

DEVLETİN ŞEHİT TANIMI


* Fiilen ateş altında ölenler.
* Harpte yaralanıp tedavi sırasında ölenler.
* İç güvenlik görevlerinde veya terör ve anarşi ile mücadelede ölenler.
* İç güvenlik görevinde yaralanıp tedavi sırasında ölenler.
* Eğitim Yada Tatbikat Yapan Askerlerden
* Görev sırasında veya görev yerinden ayrıldıktan sonra meydana gelen olayda ölen.
* Görev sırasında yaralanıp da sonradan bu yaranın sebep ve tesiriyle ölen.
* Kaçakçılığın men ve takibinde çatışmada ölenler.
* Sınır emniyet hizmetlerinde iken silahlı çatışmada ölenler.
* Sınır emniyet hizmetine yönelik faaliyetler sırasında kaza ve olaylarda ölen.
* Aileleri istediği takdirde; ölen savunma bakanları, orgeneraller ve oramiraller.
* TSK mensubu ve ayrılanlardan asker olmaları nedeniyle teröre maruz kalmaları sonucu ölenler.
* Herhangi bir askeri tesisin afetlere maruz kalması sonucu ölenler.
* Vazifeli olarak askeri uçak veya helikopter, gemi ve denizaltının herhangi bir sebep ile düşmesi, batması, infilak etmesi sonucu ölenler.
* Görev için yurt dışında bulunan TSK personelinden; bu görevlerinden dolayı maruz kaldıkları tedhiş veya suikast sonucu ölenler.

Aktuel Özel
BİZE ULAŞIN