Başarılı insanlar sabahları ne yapar?

Sevin ya da sevmeyin bilinen bir gerçek var: Erken uyanan kişiler daha çok zinde oluyor ve bu günlük yaşamlarına olumlu olarak yansıyor.

  • Giriş : 17.10.2013 13:35
  • Güncelleme : 17.10.2013 13:45
Başarılı insanlar sabahları ne yapar?
Marilla Erçik / Aktuel.com.tr

İşe başlamadan saatler önce uyanmak sağlıklı ve başarılı bir hayatın anahtarı olarak görülüyor. Çok sayıda başarılı insanın ortak noktalarından biri de bu.

Margaret Thatcher her sabah 5'te uyanmasıyla biliniyordu. Ünlü mimar Frank Lloyd Wright 4'te uyanıyordu. Disney'in CEO'su Robert Iger ise hala sabah 4.30'da uyandığını söylüyor. En iyi gece saatlerinde çalıştığınızı düşünebilirsiniz ama kaynakların verdiği bilgilere göre sabah erken uyananlar daha verimli ve enerjik oluyorlar.

Türkiye'nin başarılı iş adamlarından Ali Şen ve Hacı Sabancı sabah rutinlerini aktuel.com.tr'ye anlattı...

Ali Şen
Yazın Bodrum'da kaldığım için her sabah 6:30'da kalkıyorum. 2 günde bir yaklaşık 2 saat yürürüm. Yürüdükten sonra kesin 1 saat yüzerim. Biz Rumelilerde bir söz vardır; "Erken kalkan işine altın takar dişine" Yoğun olan iş adamlarına tavsiyem sabah erken uyanmaları. Kendilerine daha çok vakit ayırabilirler. Kışın ise 08:00'de kalkarım. Yine 2 günde bir yürüyüş yaparım. Sabah kahvaltısında ne varsa yerim. Özellikle aradığım bir şey olmaz. Yemek ayırt etmem. 2 zeytin 1 peynir de benim için yeterlidir.

Hacı Sabancı
Sabahları 7'de uyanırım. En geç 8:00'de ofiste olduğum için sabah spor yapma şansım olmuyor. Akşamüstü yapıyorum. Kahvaltıda hafif atıştırmalıklar tercih ediyorum. Yulaf gibi. Güne kahve içmeden başlayamam o yüzden ofise ilk geldiğimde kahve içerim. Disiplinli çalışıp zamanını iyi kullanarak herkesin her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum.

Peki sabah bu kadar erken uyananınca ne mi yapabilirsiniz? İşte cevapları:

Egzersiz Yapın
Her zaman denildiği ve bundan sonra da denileceği gibi daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için egzersiz şart. İşe gitmeden önce yapacağınız egzersizler de gün boyunca daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Eğer sabahları spor yapmak zor geliyorsa 15 dakika daha erken uyanıp yatakta esneme hareketleri yaparak daha zinde güne başlayabilirsiniz.

Gününüzü Planlayın
İşlerinizin birbirine karışmaması için gün içerisinde yapacaklarınızın haritasını çıkarmanızda fayda var. Kafanızın rahat olduğu sabah saatleri de bu işi yapmak için ideal. İşten uzak bir yerde ve işe başlamaya saatler varken bunları planlamak doğru olacaktır.

Sağlıklı Kahvaltı Yapın
Günün en önemli öğününü sade kahve ya da poğaçayla geçiştirmek çok da doğru olmasa gerek. Bu yüzden erken kalkarak kendinizi güzel ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak güne başlayın. Bu sadece fiziksel sağlınıza değil iş hayatınıza da iyi gelecektir.

İç Dünyanıza Dönün
Bugünlerde fiziksel sağlıktan çok bahsediliyor. Her gün onlarca doktor sağlıklı kalma konusunda tavsiye veriyor. Ama bu sırada ruh sağlı es geçiliyor. Sabah saatleri kendi içinizde gezintiye çıkmak ve hayal kurmak için harika zamanlar. Gelecekte elde edeceğiniz başarılara odaklanın, pozitif düşünün ve işe daha güçlü başlayın.

Güne Güçlü Başlayın
Herkesin listesinde yapmaktan korktuğu şeyler vardır. Gün içerisinde yapılacaklarınızı listelediğinizde sizi en çok korkutan şeyi ilk sıraya alın ve onu alt edin. Hem işe yeni başlamanın verdiği enerjiyle onu daha kolay yapacaksınız hem de günün geri kalanında onun stresinde kurtulmuş olacaksınız.

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ
TIKLA TAKİP ET
ASTROLOJİ