Şehir ları geliyor

Şehir samurayları geliyor
26 Kasım 2012, 10:09

Japonya’nın efsanevi savaşçıları ların felsefesi, ile birleşti ve “Bushidoness” adı altında modern hayata uyarlandı. Almanya’da yaşayan dövüş sporları uzmanı , kendi geliştirdiği bu teknik ile özellikle iş dünyası için modern şehir samurayları yetiştiriyor.

Kişisel gelişim üzerine son yıllarda yoğunlaşan çalışmalar zaman zaman geçmişten de ilham alıyor. Bunun son örneği "Bushidoness" tekniği. İçinde hem çok eski ve kadim bir öğretiyi barındırıyor, hem de günümüz şartlarında pek denenmeyen bir egzersiz şeklini… ları hepimiz biliriz. Japon kültürünün vazgeçilmez karizmatik figürleridir; felsefeleri ilginç, kıyafetleri enteresandır. Mükemmel bir savaşçı, adil bir birey, beden-zihin-ruh uyumunun en güzel örnekleri kabul edilirler.

Efsaneleri çok konuşulmuş, kahramanlıklarından yola çıkarak pek çok film çekilmiş, hatta Star Wars'un savaşçıları "jedi"ların görüntülerine ilham olmuşlardır. Kılıçları onlar için önemlidir ve bir silahtan ötesini temsil eder. İşte bu samuray ilkeleri günümüzde programlarıyla birleşti ve şehir insanın iş stresini, günlük yaşam gerginliğini yenmesi için kullanılan bir sisteme dönüştü. Egzersizlerin öne çıktığı ve malzeme olarak samuray kılıcının kullanıldığı eğitimi konunun uzmanı 'den dinledik. Diler, Almanya'da büyümüş ve dövüş sanatlarından ustalaşmış bir isim. 90'lı yıllarda aldığı NLP eğitimlerinin ardından "Bushidoness" denilen tekniği geliştirmiş. Bu eğitim için kullanılan "bushido"nun anlamı Japon dilinde "savaşçının yolu" demek. Son takı olan "ness" kelimesi ise "iş hayatı" anlamında İngilizce "business" sözcüğünden geliyor. Günümüzün mücadele şekli ise rekabet ortamı eski dönemlerdeki gibi savaş alanları olmadığından, örneğin plazalardaki yaşamda nasıl doğru duruşu sergileyeceğimizle paralellik gösteriyor.Bushidoness tekniğinde samuraylık felsefesinin yedi öğretisinden yola çıkılarak eğitim veriliyor.Bu öğretiler;

1-Saygı nezaket (REI)
2-Kahramanca cesaret (YU)
3-Şan ve şeref (MEIYO)
4-İnsanları sevmek (JIN)
5-Mutlak dürüstlük (MAKOTO)
6-Görev ve sadakat (CHUGI)
7-Onur ve adalet (GI)

Diler, Türkiye'ye gelmeden önce birçok kuruma geliştirdiği felsefesiyle ilgili seminerler vermiş, çalışmalar yaptırmış. Şimdi de Türkiye'deki çalışanlar için eğitimler düzenleyecek. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler varsa, hedeflerinize odaklanmak istiyorsanız, iç huzurunuzu hissetmek ve söylediğinizle eyleminizin bir arada yürümesini arzuluyorsanız onunla birebir de çalışabilirsiniz Modern samuraylar iş hayatında Ayhan Diler, yaptığı çalışmalarda samuray kılıcı ile egzersiz yaptırıyor. Bu çalışmalara dahil olan kadın katılımcılar da var, onlar için ise ağırlığı uygun olan tahtadan sopalarla da uygulama yaptırılabiliyor. Eğer bir kadınsanız ve gücünüze güveniyorsanız buyurun samuray kılıcını elinize alın. Diler yaptığı çalışmayla ilgili olarak şunları söylüyor; "Bir samuray için söz ve hamle aynıdır. Bu eğitim ile kişilerde liderlik, takım oluşturma gibi özellikler üzerine çalışmalar yaptırıyorum.

Bushidoness egzersizleri karate kıyafetleri ile yapılıyor, kişiler kendilerinde var olan potansiyeli görebilecekleri çalışmalar yapıyorlar ve potansiyellerini keşfediyorlar. Boş bir alanda eğitim veriyorum, bunun nedeni mekanın egzersiz yapan kişinin enerjisi ile dolması. Bireylerin saygılı, güvenli, farkındalığı yüksek, adil insanlar olmalarını hedefliyoruz. Çalışma yapanlar belli bir zamandan sonra daha sakin bireyler haline geliyorlar. Modern samuraylar oluyorlar aslında. Bu sakinliklerini de dışarı yansıtıyorlar. Samuraylar kendilerinin 'ölmüş' olduğunu kabul ederlermiş, bu sebepten de cesurca ve korkusuzca eyleme geçerlermiş. Eğer ağızlarından bir karar çıkarsa bu olmuş kabul edilirmiş." Ayhan Diler bu öğretileri hayata uyguladıktan sonra, fazla heyecanlanılmadığını, her şeyin kontrol altında tutulabildiğini söylüyor, buna bedenimiz de dahil. En önemli noktalardan biri de, olaylara esnek bakabilme yetisinin gelişmesi yani "hiçbir şey olmayacakmış gibi" yaşamak. Dolayısıyla da her şeyi olduğu gibi kabul etmek. Bushidoness çalışmaları, Ekim'den itibaren Türkiye'de.
Etiketler Samuray nlp Ayhan Diler
BİZE ULAŞIN