Demirören: "Kulüplerimiz borç batağının içinde"

Demirören: Kulüplerimiz borç batağının içinde
28 Ocak 2016, 13:53

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, "Hükümetimizden kulüplerimize destek gelmesi gerekiyor çünkü kulüplerimiz borç batağının içinde" dedi.

GALATASARAY İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Kulüplerin mali yapılarının düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Demirören, Bakan Kılıç'ın önderliğinde hükümetten kulüplere destek beklediklerini belirterek, "Şu an maalesef Galatasaray çok önemli bir şey yaşıyor. Galatasaray'ın durumunu çözmek için de uğraşıyoruz. Sırada diğer kulüpler de var. Çıkacak yasa, kulüplerin borcunu 10 yıla bölmez ise futbol adına faydası olmaz. Kulüp idaresine sadece futbol olarak bakmayalım. Ben de başkanlığım dönemimde hatalar yaptım. Hatadan dönmek önemli. Çıkacak yasanın, kulüplerin banka ve vergi borçlarını yapılandırması gerekir" şeklinde konuştu.

Almanya'da Bayern Münih Kulübü'nden örnek veren Demirören, "Bayern Münih, havuz sistemi bozulmasın diye 20 milyon avroluk bir fedakarlık yaptı. Bizlerin de bu mantıkta olması lazım. Bu mantığa geleceğimize inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.


ERZİK: "FIFA'NIN DURUMUNDA İSTENMEYEN DEĞİŞİKLİKLER OLDU"

FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, FIFA'da yaşanan son gelişmelerin kendisini üzdüğünü söyledi.Erzik, 33 yıl UEFA'da görev aldıktan sonra 2015 Mart'ta veda ettiğini hatırlatarak, "Çok onurlu bir veda töreni yapıldı ama bu keyfim uzun sürmedi. 111 yıllık FIFA'nın durumunda bazı değişiklikler oldu. İstenmeyen, arzulanmayan değişiklikler. Bunların üzerine konuşmak istemiyorum. Umuyorum ve diliyorum ki 26 Şubat'ta yapılacak başkanlık seçimi sonrası FIFA'da profesyonel yönetim daha fazla etkin olacak. Uzman kişilerden oluşan bir heyet, mali yapının girdileri ve çıktılarının sorumlusu olacak. İnşallah bu, o kongrede kabul edilecek" diye konuştu.

UEFA'nın kulüp lisans sisteminin önemine dikkati çeken Erzik, konuşmasında bu konuda geçmiş dönemdeki projeleri de anlattı.

TOPLANTIDAN ERKEN AYRILDILAR
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, TFF Başkanı Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, TFF Başkan Vekili Nihat Özdemir'in vefat eden eşi Gülseren Özdemir'in Ankara'daki cenaze törenine katılmak için zirveden erken ayrıldı.

Futbol Zirvesi'nin ilk bölümünde, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yanı sıra Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ile futbol dünyasının önde gelen isimleri ve yabancı katılımcılar da yer aldı.

BİZE ULAŞIN