Portekiz dağına çarptı

Portekiz dağına çarptı
15 Haziran 2016, 09:35

Kuzey ekibi, elemelerdeki performansını Fransa’ya taşıdı. İzlanda, Nani’nin golüne Bjarnason ile yanıt verdi

EURO 2016 gruplarının en görkemli çarpışmalarından birisine sahne olan Portekiz-İzlanda kapışmasından galip çıkmadı. Dünyanın en iyi oyuncularından birine sahip olan, teknik oyuncularıylaparmak ısırtan Portekiz, 330 binlik ülke nüfusunun 40 biniFransa'ya gelen çaylak İzlanda takımına karşı üstün gözükse de Davut ile Golyat yenişemedi. 31. dakikada Nani, İzlanda kilidini açmış gözükse de 50'de Bjarnason ağları bularak takımına ikinci bir şans tanıdı. Bu dakikadan sonra önceliğini iyiden iyiye savunmaya veren İzlanda, tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonası sınavından başarıyla çıkmayı başardı. Topu iyi dolaştıran ve sıkı savunma yapan rakibini epey hırpalayan Portekiz buna karşın bir-iki istisna haricinde net pozisyon üretemedi. İzlanda ise tarih yazma fırsatınıson anlarda Gudmundsson'un Patricio'nun üzerine nişanladığı şutla kaçırdı. İki ekip de ikişer puan kaybetmiş gibi görünse de diğer grup maçları için olumlu sinyaller verdi.

BİR GÖRÜŞ: Ömer Üründül

Forvetsiz olmaz
İzlanda fizik güçleri yüksek, koşan, takım halinde sert pres yapan savaşçı bir takım. Ancak kolektif yapıları yetersiz... Bilhassa ileri çıkarken yapılan basit hatalar geride dengesiz yakalanmalarına neden oluyor. Teknik kapasitesi rakibine oranla çok üstün olan Portekiz, doğal olarak oyunu domine eden taraftı. Nani'nin kaçırdığı net pozisyondan kısa süre sonra golü de buldular. İzlanda, sadece ilk devrenin son 10 dakikasında baskı kurabildi. Bunun sonucunda da uzun taç atışları dahil en önemli silahları olan duran topları kazanmaya başladılar. Ancak golü bulamadılar.
İkinci yarı başında ise skora dengeyi getirdiler. Ondan sonra yine kapandılar, bir net pozisyon verdiler, bir de kendileri kaçırdılar. 90 dakikanın sonunda hem çok önemli bir puanı hem de özgüveni kazandılar.
Ben bugüne kadar İzlanda'nın 9 numarası Sigthorsson gibi stoperlerden rekor sayıda hava topu kazanan santrfor görmedim. Bu, maçın en ilginç olayıydı. Portekiz'in ise santrforu yok. Ne Ronaldo, ne Nani santrfor yapısında değil.
Hele son 10 dakika gibi ileri uç Quaresma- Nani-Ronaldo olursa zor maçlarda Portekiz adına felaket olur.
BİZE ULAŞIN