'Gavat' tweetinin cezası 10 bin lira

'Gavat' tweetinin cezası 10 bin lira
28 Kasım 2015, 14:52

Ekşisözlük sitesinin sahibi Sedat Kapanoğlu'na Twitter'dan "Gavat" diyen , 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi

Ekşisözlük sitesinin sahibi Sedat Kapanoğlu'na twitter'dan hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılan türkücü 'ın 10 bin lira tazminat ödemesine karar verildi. Kapanoğlu dava dilekçesinde, davalının Twitter'dan "İftiracı ekşici gavatlar", "Vay gavatlar vay", "Her gavat insandır ama her ekşici insan değildir" gibi sözlerle hem kendisine hem de sitesine hakaret ettiğini belirtmişti. Dava, Ekşi Teknoloji ve Bilişim Ltd. Şirketi ve Kapanoğlu tarafından İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 3 yıl önce açıldı. Nihat Doğan'ın Twitter'dan sürekli hakaret ettiğini ve kendisini kamuoyu önünde küçük düşürdüğünü öne süren Kapanoğlu, "Bu da kişilik haklarıma saldırı teşkil etmektedir. Bu eleştiriler ve hakaretler basına yansıyarak itibarımızı zedelemiştir" diyerek 10 bin lira manevi tazminat talep etti.

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI
Davanın önceki gün karar duruşması görüldü. Mahkeme, şarkıcı Doğan'ın internet ortamında alenen hakaretlerle dolu asılsız iddialarda bulunmak suretiyle davacıların kişilik haklarına saldırdığının tespit edildiğini belirtti. Mahkeme hakaret dolu tweetlere de, kararında yer verdi. Doğan'ın "Gavat, satanist, ateist, mason, iftiracı, yavşak, uyuşturucu satıcısı, ishal ağızlı, terör örgütü destekçisi" gibi sözlerle davacılara hakaret ettiği kararda açıklandı. Davayı kabul eden mahkeme, Sedat Kapanoğlu ile sahibi olduğu şirkete 5'er bin liradan toplam 10 bin lirayı davalı Nihat Doğan'ın ödemesine karar verdi.

Etiketler Nihat Doğan
BİZE ULAŞIN