17 yıllık umut ve hayal kırıklığı

17 yıllık umut ve hayal kırıklığı
07 Ocak 2016, 10:07

Kars'ta, karaciğer nakli için 17 yıldır sıra bekleyen Pınar'a müjdeli haber Ankara'dan geldi. Ancak Pınar, Ankara'daki hastaneye 6 saat içinde ulaşamadığı için hayati fırsatı kaçırdı

Kars'ın merkeze bağlı Çakmak köyünde yaşayan ve karaciğer yetmezliği nedeniyle ilaç tedavisi gören Pınar Kadirhan'a, doktorlar nakil olması gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın acil organ bekleme listesinde olan Pınar, yıllardır uygun organı bekledi. Nihayet Pınar Kadirhan'ın beklediği müjdeli haber önceki gün Ankara'dan geldi. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'ndeki doktorları, Kars'ın merkeze bağlı Çakmak köyünde yaşayan Pınar'ı telefonla arayarak, uygun organ bulunduğunu söyledi. Ancak Pınar'ın 6 saat içerisinde Ankara'da olması gerekiyordu. Genç kız ve yakınları hava ambulans hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları için bu fırsattan faydalanamadılar. 6 saat içinde Ankara'ya ulaşamadığı için genç kız nakil hakkını kaybetti. Büyük üzüntü yaşayan Pınar Kadirhan "Sağlık Bakanlığı'nın hava ambulansı olduğundan haberimiz yoktu" diye konuştu.

'İKİ JET, 7 HELİKOPTER HAZIR'
Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Kan, bu durumundaki hastalar için 2 jet ve 7 helikopter ile hizmet verildiğini belirterek, "Hastalarımız ne yazık ki haklarını bilmiyor. Türkiye genelinde bu durumdaki hastalar için 2 jet ve 7 helikopter hazır bekletiliyor. Bu gibi durumla karşılaşan hasta, yakınları ve doktoru bir an önce 112 komite kontrol merkezini araması gerekiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN