'Sigarayı bırak' ısrarı nefes aldırdı

'Sigarayı bırak' ısrarı nefes aldırdı
09 Şubat 2016, 09:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü için özel bir resepsiyon verecek. Resepsiyona Erdoğan'ın sigarayı bıraktırdığı 20 kişi de katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bugün Külliye'de özel bir resepsiyon verilecek. 250 davetli arasında, Erdoğan'ın yurt gezileri sırasında sigarayı bıraktırdığı 20 kişi de bulunuyor. Erdoğan'a sigara bırakma sözü verenlerin isim, soyadı, tarih ve telefon numarasını yazdığı sigara paketlerinin fotoğrafları da resepsiyonda sergilenecek. Sanatçı Ferdi Tayfur da "Sigarayı bıraktım" şarkısını seslendirecek. Türkiye'de yılda 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açan tütün bağımlılığına karşı eylem planı, yasal düzenlemeler, dumansız hava sahası çalışmaları, Sağlık Bakanlığı'nın hastane, polikliniklerdeki hizmeti, Sigara Bırakma Danışma Hattı, binlerce vatandaşın sigarayı bırakmasında etkili oldu. Erdoğan'ın ısrarıyla sigarayı bırakan bazı vatandaşlar da Anadolu Ajansı'na (AA) sigarasız hayatın güzelliklerini anlattı:

Bingöllü müteahhit Abdurrezak Cansızoğlu: Namaz çıkışı gördü
3 ay önce Ankara'da cuma namazı sonrası tokalaşma sırasında Erdoğan cebimdeki sigarayı gördü."Bana, 'Bu ne? Bu sigarayı bırakacaksın' dedi. Ben de Cumhurbaşkanımız sayesinde 3 ay önce sigarayı bırakmış oldum.

İstanbullu esnaf Yusuf Çelik: Kavuncuda karşılaştık
14 Ekim 2015'te Çankırı yolunda bir kavuncuda Erdoğan'la karşılaştık. Bana 'ver sigarayı' dedi. Telefon numaramı aldı.'Söz veriyorum, içmeyeceğim' dedim. O gün sigarayı bıraktım.

Malatya Meydancık Mahallesi Muhtarı Mehmet Toper: Erdoğan'a teşekkürler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum, ailem de çok huzurlu. Sigarayı bıraktıktan sonra hayatım değişti. Yol yürürken, çalışırken faydasını hissediyorum. Onun için herkese de tavsiye ediyorum.

Eski AK Parti Alucra İlçe Başkanı Faruk Demirağ: Çok rahatladım
17 yıl esiri olduğum sigaradan 29 Nisan 2013'te Erdoğan'ın ısrarıyla uzaklaştım. Maddi yönden de manevi yönden de rahatladım. Günde 3 paket sigara içiyordum, maddi olarak düşünün, günde 30 lira ediyor.

BİZE ULAŞIN