Piknik ateşi 40 hektarı kül etti

Piknik ateşi 40 hektarı kül etti
09 Ağustos 2016, 17:52

Kazdağları’ndaki orman yangınına bir uçak, 7 helikopter ve 200 işçiyle müdahale edildi. Piknik ateşinden çıktığı belirlenen yangında, 40 hektar kül oldu

Balıkesir'in Edremit ilçesi sınırındaki Kazdağları'nın Talimalanı mevkisinde yangın çıktı. Piknik alanı olarak kullanılan yerde önceki gün çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangına Balıkesir, Çanakkale ve İzmir Orman Bölge Müdürlükleri'nin yanı sıra çevre ilçelerden de destek gönderildi. Bölgeye sevk edilen 30 arazöz, bir uçak, 7 helikopter, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki itfaiye araçları ve 200 orman işçisi müdahale etti. Havran ilçesi Beyoba köyüne kadar yaklaşan yangın, rüzgarın da etkisiyle Edremit'te yoğun dumana neden oldu.

AĞAÇLANDIRILACAK

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, yangında fıstık çamı ve kızılçam ağaçlarının bulunduğu 40 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirterek, "Söndürülmeyen piknik ateşi, güzelim ormana ciddi zarar verdi. Hemen çalışmalara başlayıp, yanan alanı tekrar ağaçlandıracağız" dedi. Bu arada Balıkesir Dursunbey ile Bursa Büyükorhan'ın birleştiği noktada da orman yangını çıktı. Düğüncüler kırsal mahallesi yakınlarındaki yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Yangında 15 hektar ormanlık alan zarar gördü.

BİZE ULAŞIN