Milletin Diriliş'ine Az Kaldı! '' yeni bugün başlıyor. Diriliş Ertuğrul'da yeni sezon gelişmeleri neler?

Milletin Diriliş'ine Az Kaldı! 'Diriliş Ertuğrul' yeni sezon bugün başlıyor. Diriliş Ertuğrul'da yeni sezon gelişmeleri neler?
26 Ekim 2016, 15:50

Ekranların reyting rekorları kıran dizisi '' yeni a 26 Ekim Çarşamba günü yayınlanacak bölümüyle bomba gibi başlıyor. Yeni sezonda bizleri ne gibi sürprizler bekliyor? Geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçiren dizinin '' kadroda olacak mı? Ertuğrul, Diriliş yolunda nelerle mücadele edecek?

26 Ekim Çarşamba günü üçüncü uyla seyircisi ile bulaşacak olan dizisinde bizleri ne gibi sürprizler bekliyor?

-YENİ SEZONDA İZLEYECİLERİ NE GİBİ SÜRPRİZLER BEKLİYOR?

İki sezon boyunca Kayılar'ın hem Ortadoğu coğrafyasında Halep, ve Pasinler yolculuğunu ekrana getirmeye çalıştık. Bu sezonda tarihte geçtiği gibi sınır hattında yer almalarından dolayı karşı dünyayla bir iletişim halinde olacaklar siyasi iktisadi ve askeri anlamda yavaş yavaş Söğüt'e doğru gidişatı ekrana getirmeye çalışacağız.

Kayılar kardeşler ayrılmıştı Ertuğrul'un yanında çok az bir nüfus kalmıştı onlarla beraber zorlu ve tehlikeli yolculuğa çıkacak bu süreçte Ertuğrul ve Kayılar diğer sınır hattındaki Bizans'la ve tekfurlarıyla siyasi ve ticari ilişkilere girecek hem bölge insanının sosyopolitik yapısını öğrenmiş olacaklar hem Anadolu Selçuklunun içinde bulunmuş olduğu siyasi krizi değerlendirme şansı olacak ve Söğüt'e gidiş yolunda fetih zihniyeti oluşmaya başlayacak Bizans'ın yavaş yavaş güç kaybetmesiyle beraber Ertuğrul'un önderliğindeki Kayılar dalga dalga bölgeye yayılacaklar ve bölge insanı ile ilişki kuracaklar adalet üzerinde insanlarla tanışacaklar aynı zamanda iktisadi ve ticari faaliyetler içinde bulunacaklar.

Geçmiş iki yıla baktığımda bu sezon yepyeni bir konseptle seyirciyi karşılaşacak he coğrafi şartların değişmesi hem farklı ortamların olması farklı kişilerin olmasıyla bir hayli farklı dünya bekliyor, izleyiciyi yeni kişiler farklı ortamlar bekliyor dev bir prodüksiyonla hazırlandık. Artık Bizans'ın dünyasına girmiş olacağız, bir hayli renkli bir dünya bizi bekliyor.

DİRİLİŞ YOLUNDA ERTUĞRUL NELERLE MÜCADELE EDECEK?

Lider, çağını okuyan kişidir benim sorum buydu projeyi hazırlarken. Osmanlı'nın diğerlerinden farkı neydi, Ertuğrul'un diğerlerinden farkı neydi, çağı nasıl okudu ki dünyanın en büyük devletlerinden birinin tohumu atıldı? Bu okuma sürecinde diğerlerinden farklı olması lazım, bu süreçte düşmanları olması lazım düşmanlarla Ertuğrul'un farkını anlayabilmemiz için burada dünyaya bakışını özetliyoruz.

Bu süreçte Ertuğrul'un iki sezondan farklı düşmanları olacak, Ertuğrul artık bir bey artık toy onun. Bu Ertuğrul'a büyük bir yük yüklüyor ve bu yük onun reel dünyayla ilişkisinde farklılıklar oluşmasına neden neolacak. Zaman zaman oba içinde tepkilerle karşılaşacak zaman zaman ailesiyle çatışacak ve düşmanlarla beyliğin zor şartlarında harp yapacak.

DİZİ NE KADAR DAHA SÜRECEK? FARKLI PROJELER OLACAK MI?

Ben tarih eğitimi aldığım için birçok hikayeyle birlikte Ertuğrul'u sinemaya uyarlamak istiyorum, tarihe ilk olarak Kuruluş'la başladık; 3 sezonda bitirmek istiyorduk ama bir iki sezon daha bitirmeyi düşünüyoruz. Filmi olacak, bunun dışında bir çok hikaye var, Alparslan ile ilgili olacak filmimiz. Senaryosu bitti, prodüksiyon aşamasında mekan ayarlamaya çalışıyoruz, sanıyorum bir iki yılı bulur vizyonu.

Hazreti Peygamber de ilk vahyi mağarada almıştı!

Bir erkek evlat nasıl yetiştirilir onu göreceğiz. Bu nesil dünyaya nasıl büyük bir hediye bıraktı bunu göstereceğiz. Osman Bey'in nasıl yetiştirildiğini göstereceğiz. Alt metin çok önemli Diriliş için, mağara metaforu ile ilerliyoruz. Hz. Peygamber de vahyi mağarada almıştı. Mağara metaforu bizim için önemli. Yeniden büyük bir devlet kuracağız o yüzden Osmanlı'da da bu alt metni devam ettireceğiz. O yüzden Kuruluş Dönemi'ni de böyle anlatacağız.

Ertuğrul'dan sonra gençlerin tarihe olan ilgisi arttı mı?

Tarih bir rehber, ibret almalıyız. Tarih şuuru noktasında Diriliş ciddi bir boşluğu doldurdu. Tarihe olan sevdamız arttı, bu bizi mutlu etti ama hangi tarihe? Biz Diriliş'le beraber büyük bir medeniyetin ilk tohumlarını anlattık.

ERDEN ALKAN KİMDİR?

1941 yılında Giresun'da dünyaya gelen aslen Giresunludur. Lise eğitimini Vefa Lisesi'nde tamamladıktan sonra Viyana'daki Max Reinhardt Tiyatro Okulu'na giden Alkan kariyerine 1970 yılında Ölüm Emri adlı yapım ile başlamıştır

Son olarak gişede büyük izlenme alan Fetih 1453 filminde beyaz perdeye çıkan oyuncu şimdi ise Diriliş Ertuğrul'un yeni sezonunda TRT 1 ekranları aracılığı ile sevenleri karşısına çıkacak.

BİZE ULAŞIN